Ви тут

Фото admin admin
25 січня - День студентів (Тетянин день)
від admin admin - Вівторок 25 Січень 2011 13:15
 

Напевно, не думав фаворит імператриці Єлизавети Шувалов, що з його легкої руки 25 січня стане днем народження вищої школи. Було це в 1755 році, коли він схвалив проект Московського університету, розроблений Ломоносовим, домігся затвердження документа Сенатом і подав його на підпис Єлизаветі Петрівні.

Він намагався приурочити відкриття навчальної установи (першого в царській Росії) до іменин своєї матінки Тетяни Петрівни. «Дарую тобі університет», - сказав він їй 12 (25) січня, коли імператриця підписала Указ про його створення - «для підготовки вчених синів держави».

Спочатку це свято відзначалося лише в Москві, і відзначалося дуже пишно. За спогадами очевидців, щорічне святкування Тетяниного дня було для Москви справжньою подією. Воно складалося з двох частин: нетривалої офіційної церемонії в будівлі університету і галасливого народного гуляння, участь в якому брала майже вся столиця.

У XVIII - першій половині XIX століття університетським, а тому і студентським святом стали урочисті акти в ознаменування закінчення навчального року, на них була присутня публіка, роздавалися нагороди, вимовлялися промови. У той же час офіційним університетським днем, що відзначався молебнем в університетській церкві, було 12 січня. Але його називали не Тетянин днем, а «днем заснування Московського університету».

А в 1835 році вийшов Указ Миколи I, де він розпорядився святкувати не день відкриття університету, а підписання акту про його заснування. Так волею монарха з’явилося студентське свято - Тетянин день і День студента.

Йшли роки. Студенти ставали лікарями, адвокатами, вчителями, письменниками. Але Тетянин день не забувався і не змінювався. У цей традиційний день люди похилого віку і молодь, знамениті і невідомі – всі були знайомими, всі були рівними.

В одному зі своїх жартівливих фейлетонів А. П. Чехов у 1885 р. писав про Тетяниному дні:

“Цього року випили все, окрім Москви-ріки, і то завдяки тому, що замерзла …
Піаніно і роялі тріщали, оркестри не вщухали, смажили “Gaudeamus”, горла надривалися і хрипіли …
Було так весело, що один студент від надміру почуттів скупався в резервуарі, де плавають стерляді”.

Отже, Тетянин день – свято молодості, свято всіх тих, хто зберігає в душі вогонь творчості, жагу знань, пошуку і відкриттів. Радості вам, студенти і педагоги всіх поколінь, надії і щастя!

Ми ради вiтати Вас на порталi Дистанційної освіти (Вхід)